Czym są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i jak sobie z nimi poradzić? |
![]() |
Wpisany przez W.P. |
środa, 26 marca 2025 20:17 |
Czym są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i jak sobie z nimi poradzić?Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD), określane też jako obsesyjno-kompulsyjne lub nerwica natręctw, to zespół zaburzeń, w których u pacjenta pojawiają się niekontrolowane myśli (obsesje), prowadzące do powtarzania się określonych zachowań (kompulsji). Mechanizm ten ma za zadanie odciągnąć uwagę danej osoby od niechcianych odczuć. Przedstawiamy, co możesz zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie występowanie tego rodzaju zaburzeń.
Objawy OCDOCD objawia się powtarzającymi się obsesjami oraz kompulsjami. Na pierwsze z nich składają się myśli lub odczucia, które przynoszą pacjentowi poczucie niepokoju, strachu oraz cierpienia. Mogą być to zarówno złożone przemyślenia, jak też pojedyncze impulsy oraz obrazy, których dana osoba nie potrafi opanować. Należą do nich m.in.:
W wyniku odczuwanego strachu lub dyskomfortu u pacjenta pojawiają się obsesyjne czynności mające na celu zmniejszenie negatywnych odczuć. Wśród nich można wyróżnić np.:
Osoby zmagające się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi często mają świadomość tego, jak bardzo niekomfortowe są dla nich ich kompulsje, lecz przynoszą one pozorną ulgę, w związku z czym wydają się jedynym ratunkiem przed obsesyjnymi myślami i odczuciami. W takim przypadku warto sięgnąć po pomoc doświadczonego psychoterapeuty. W Warszawie można skorzystać z usług ZINTEGROWANI Centrum Diagnozy i Terapii https://zintegrowani.com.pl/. Jak przebiega terapia osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi?Jeśli zmagasz się z opisywanym problemem i zdecydujesz się na terapię, specjalista dobierze indywidualne środki terapeutyczne, odpowiednie do sytuacji i potrzeb pacjenta. Na początku przeprowadzany jest wywiad kliniczny, w którym oceniany jest charakter i częstotliwość objawów, a także ich wpływ na życie. Dla pełniejszego objawu niekiedy przeprowadza się różnorodne testy, a także obserwację pacjenta. Na tej podstawie opracowywana jest diagnoza oraz plan leczenia. Proces leczenia może uwzględniać m.in. terapię poznawczo-behawioralną, a także, w razie potrzeby, leczenie farmakologiczne. Dzięki takiemu kompleksowemu podejściu chory może poznać mechanizmy sterujące jego zachowaniami oraz poprawić jakość i komfort swojego codziennego życia. |
Poprawiony: środa, 26 marca 2025 20:43 |